piątek, kwiecień 20, 2018

Chrzest Święty

Sakramentu Chrztu św. w naszej parafii udziela  się w drugą niedzielę miesiąca oraz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy o godz. 12.00

Pragnienie udzielenia Sakramentu Chrztu  św. należy zgłosić w kancelarii  parafialnej, bądź w zakrystii  przynajmniej miesiąc przed planowanym chrztem

Formalności związane z zapisem metrykalnym chrztu:

1.      Akt chrztu sporządza się w Kancelarii Parafialnej
2.      Należy okazać odpis aktu urodzenia dziecka z USC
3.      Rodzice chrzestni przedstawiają świadectwo od swego proboszcza (jeśli są spoza parafii)
4.      Należy wziąć udział w katechezach przygotowujących do chrztu dla rodziców i rodziców chrzestnych, które odbywają się zwykle w poniedziałek i wtorek przed II niedzielą miesiąca o godz: czas zimowy- 17:30, czas letni -18;30, w sali pod plebanią

Uwagi końcowe:
     1.  Osoby samotnie wychowujące dziecko lub żyjące w związkach niesakramentalnych planowany chrzest dziecka ustalają w porozumieniu z  Ks. Proboszczem.
     2. Kościół nikomu chrztu nie odmawia. Jednak w sytuacji, gdy nie ma nadziei na wychowanie dziecka w wierze katolickiej należy chrzest odłożyć w czasie, aż do momentu, gdy będą mogły być spełnione warunki stawiane przez Kościół.
     3. Rodzicami chrzestnymi mogą być: osoby ochrzczone, bierzmowane, wystarczająco dojrzałe (ukończone 16lat), praktykujące, małżonkowie w związku sakramentalnym.