Ogłoszenia Parafialne

                                         Apel księdza proboszcza.

Za tydzień taca inwestycyjna na prowadzone prace. Sytuacja finansowa naszej parafii jest bardzo trudna, jak wszyscy doskonale wiedzą w ostatnich latach wzrosły i to dużo ceny materiałów i robocizny. W tym czasie wykonaliśmy dużo prac: nowy parkan przy cmentarzu,  naprawa części starego, parking przy cmentarzu, renowacja obrazu, drzwi zewnętrznych kościoła, termomodernizacja i remont domu parafialnego i inne drobniejsze prace. Wzrosły koszta utrzymania parafii. Udało się pozyskać sporo środków zewnętrznych. Ofiary składane na tacę, prawie w całości są przeznaczone na aktualne funkcjonowanie parafii. Inwestycje są finansowane z pozyskanych dotacji i ofiar kolędowych, które są odrobinę większe niż 10 lat temu – a ceny poszły bardzo w górę. W ostatnim roku, aby dokończyć projekt i nie stracić dotacji musieliśmy się zadłużyć.
       W tym roku zaplanowaliśmy ogrodzenie domu parafialnego i kostkę. Niespodziewanie zmuszeni byliśmy wymienić zgniłe rynny, oczyścić i pomalować dach i korzystając z rusztowania oczyścić i pomalować ściany, także musimy wykonać obróbki przy kominach od kotłowni na kościele. Doszło 150 tyś. zł. Z tegorocznej kolędy spłaciliśmy dług, została zakupiona kostka, farby, materiały. Nie dostaliśmy jeszcze zaległej dotacji.
    Firma, która robiła inwentaryzację cmentarza zakończyła pracę, zapłaciliśmy 18 500 zł. możemy już w Internecie na stronie parafialnej, w zakładce cmentarz oglądać swoje groby i szukać zmarłych. Jeszcze przez czerwiec będą nanoszone poprawki i aktualizacje, proszę jeszcze nie zgłaszać błędów. Przypominamy o opłacaniu pokładnego.
    W tej chwili nie posiadamy środków. Trzeba będzie zaciągnąć pożyczkę. Rozwiązaniem sytuacji jest zbiórka ofiar na ten cel. Od wielu lat poza zbiórką kolędową nie było żadnej dodatkowej zbiórki. Zwracam się z prośbą o wsparcie parafialnych inwestycji. Zwracam się do wszystkich parafian o pomoc. Jest wiele osób zamożnych, ale także, każda rodzina, aby złożyła tyle ile może. Ofiary możemy przesyłać na konto, przynosić do siostry, księży, w kopercie rzucić na tacę. Mam nadzieję, że apel zostanie usłyszany. To nie dla księży, dom parafialny jest wizytówką parafii.

OGŁOSZENIA UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚW. 26.05 – 2.06.2024
 
                               

Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Prośmy, aby stąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi, ojczyzny, parafii, naszych rodzin i nas. Za odśpiewanie hymnu „O stworzycielu Duchu przyjdź” i wypełniając pozostałe warunki możemy zyskać odpust zupełny.  

 • Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, kończąca okres Wielkanocny.
 • Jutro Święto NMP, Matki Kościoła, drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego, Msze św. o 7.00 i 18.00.
 • W poniedziałek, środę i czwartek o 16.30 przygotowanie do I komunii św.
 • W środę Nowenna do MB Jasnogórskiej.
 • Zapraszamy w czwartek na godz. 10.00 na Mszę Św. sprawowaną przez Ks. Bp Henryka Tomasika w int. nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły z okazji 25 r. nadanie szkole w Zbuczynie im. Jana Pawła II.
 • W piątek przypada 10 rocznica ingresu Biskupa Siedleckiego do katedry. Pamiętajmy o modlitwie w int. ks. Bp. Kazimierza.
 • Zapraszamy w sobotę, 25 maja do Leśnej Podlaskiej na Diecezjalną Pielgrzymkę w Intencji Trzeźwości. 
 • W sobotę o 11.00 w sali na plebanii dodatkowy egzamin do bierzmowania.
 • Za tydzień w niedzielę w Ur. Najświętszej Trójcy, kończy się okres komunii wielkanocnej.
 • W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 12.00 I komunia Św. zróbmy miejsce na tej Mszy św. w kościele dzieciom i ich rodzinom.   
 • Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi Wysockiemu z firmy Rzeźnik za wędliny i mięso. Panu Markowi Kręgol z Bzowa za warzywa i owoce Paniom za ciasto i chleb na stół odpustowy.
 • Nabożeństwa Majowe po Mszy: w tygodniu o 18.00 a w niedziele o 12.00.  
 • Wójt Gminy zaprasza do udziału w wyścigu rowerowym dookoła gminy Zbuczyn, który odbędzie się w sobotę 25 maja. Trasa w formie 67 kilometrowej pętli ze startem i metą w Krzesku – Majątku. Start o 13.00. Po wyścigu rodzinna impreza: z atrakcjami dla dzieci, występem kabaretu OTTO. Szczegóły na: plakatach, profilu gminy Zbuczyn, Facebooku.
 • Zachęcamy do czytania naszego „Echa”: Kiedy po ludzku brakuje nadziei, wkracza św. Rita. Do numeru dołączamy także obrazek z modlitwą do św. Rity. Jak rozpoznać działanie Ducha Świętego i budować z Nim relację? Jak przeżyć spowiedź, by była spotkaniem z żywym, kochającym i miłosiernym Bogiem? Samo duchowe przeżycie Pierwszej Komunii św. – artykuł dla rodziców, których dzieci idą do I komunii św. Dlaczego warto pościć? O rodzajach postu i jego dobroczynnym wpływie na zdrowie.
 • Na Sąd Boży została wezwana: Irena Radzikowska. Wieczny odpoczynek … 


KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br., podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

+ Tadeusz Wojda SAC
ARCYBISKUP METROPOLITA GDAŃSKI
PRZEWODNICZĄCY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI


 • Słowa wyjaśnienia. Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat likwidacją tzw. Funduszu Kościelnego, wokół którego pojawiło się wiele kłamstw, polityków i dziennikarzy. Od stuleci Kościół posiadał ziemię, majątki. To im zawdzięczały swe funkcjonowanie niezliczone domy opieki, szpitale, hospicja itd. Jeszcze w 1949 roku Kościół prowadził 87 szkół, 260 domów dziecka, 680 przedszkoli, 950 burs. Reżim PRL w roku 1950 utworzył Fundusz Kościelny. Według komunistycznej propagandy miał on służyć rekompensatą za skonfiskowaną, zagrabioną własność, w zamian za którą duchowni objęci być mieli ubezpieczeniami społecznymi. W roku 1954 nastąpił kolejny atak na Kościół, uzbrojone oddziały UB zaatakowały dziesiątki męskich domów zakonnych,  zakonników wywieziono do obozów pracy. Także zlikwidowano 324 żeńskie domy zakonne. Jedynym, co Kościół otrzymał jako „rekompensatę” za mienie, którego nie odzyskał, były świadczenia z Funduszu Kościelnego. Polegają one na opiece lekarskiej dla osób duchownych, udostępnionej w państwowej służbie zdrowia oraz możliwości ubiegania o dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów sakralnych. Przez wszystkie lata funkcjonowania Funduszu zrównoważył niewielką cząstkę wartości tego, co Kościołowi zostało zagrabione i nigdy nie oddane.       Fundusz Kościelny nie jest finansowaniem Kościoła przez państwo, a tym bardziej okradaniem podatników. To Kościół został okradziony przez państwo. A dzisiaj obecne władze chcą dokończyć dzieło grabieży komunistów i przerzucić zobowiązania państwa wobec Kościoła na wierzących obywateli.     Kłamstwem jest także to, że kapłani nie płacą podatkówi składek ZUS
  Wykonując remonty parafia płaci vat, który nie może odliczyć, wliczyć w koszta utrzymania, zakup oleju, prądu, tak jak przedsiębiorcy. Wspólnota kościoła, a więc my wszyscy dokładamy się do działalności Caritas, który w wielu dziedzinach zastępuje państwo w troska, o ubogich, bezdomnych, remontuje zabytki, które są dobrem narodowym.

  

   

Możliwość zyskania odpustu zupełnego.

800 lat temu, 25 grudnia 1223 roku w miejscowości Greccio na terenie dzisiejszych Włoch św. Franciszek z Asyżu upamiętnił narodziny Pana Jezusa, poprzez urządzenie żłóbka i zorganizowanie Szopki Betlejemskiej. Wydarzenie to dało początek wielowiekowej tradycji. W związku z jubileuszem osiemsetlecia tamtego wydarzenia Stolica Apostolska dała możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (czyli spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego) wszystkim wiernym, którzy w okresie od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku:

• odbędą pielgrzymkę do jakiegokolwiek kościoła franciszkańskiego na całym świecie;
• wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo oddadzą cześć Dzieciątku Jezus modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem;
• odmówią modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz wezwą wstawiennictwa Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa oraz świętego Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy żal za grzechy i postanowienie wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków uzyskania odpustu zupełnego, jeśli w sposób duchowy przyłączą się do obchodów jubileuszowych, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, boleści lub dolegliwości własnego życia.

Co to jest odpust zupełny?

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone już co do winy. Jeżeli darowana jest cała przewidziana przez Boga kara, wówczas mówimy o odpuście zupełnym. Jeśli zaś kara jest jedynie zmniejszona, mamy do czynienia z odpustem cząstkowym. Odpust może zostać udzielony zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Dotyczy on oczywiście tylko chrześcijan. Każdy wierny ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego oraz cząstkowego dla samego siebie, jak i dla osób zmarłych poprzez wstawiennictwo. Nie można natomiast przekazać odpustu innym żyjącym. Odpust cząstkowy można otrzymać kilka razy dziennie, a odpust zupełny tylko raz w ciągu dnia.

Odpust zupełny – warunki

Warunki konieczne, wspólne dla odpustu zupełnego, jak i cząstkowego to bycie ochrzczonym, znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej sakramentalnej, bez nieodpuszczonego grzechu ciężkiego), posiadanie intencji uzyskania odpustu oraz wypełnienie we właściwy sposób i w określonym czasie wskazanych czynności. 

Warunki odpustu zupełnego to, oprócz powyższych, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, przyjęcie komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach papieskich. Komunia święta i modlitwa w intencjach papieskich powinny mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się wspomnianą już czynność związaną z odpustem. Jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest jednak to, by za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej, a po jednej Komunii Świętej i jednej modlitwie uzyskamy tylko jeden odpust zupełny.

             

                   

Odpusty z racji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Informujemy, że ze względu na Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Stolica Apostolska udzieliła specjalnego odpustu zupełnego, który można zyskiwać od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Odpust można zyskać pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, komunia, brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odbywając pielgrzymkę (indywidualnie lub zbiorowo) do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu oraz uczestnicząc w obchodach jubileuszowych lub trwając na modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej w Kodniu, jednocześnie kończąc ją modlitwami: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz wezwaniem do Najświętszej Maryi Panny. Osoby chore, które nie mogą przybyć fizycznie do Kodnia, mogą również zyskać odpust zupełny, wzbudzając w sobie odrazę do wszelkiego grzechu i pragnąc wypełnić pozostałe warunki zwykłe, gdy tylko (jeśli) będzie to możliwe, jeśli będą łączyć się duchowo z obchodami jubileuszowymi, ofiarowując Bogu swoje modlitwy, cierpienia i życiowe niedogodności.

Info: Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Co to jest odpust zupełny?

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone już co do winy. Jeżeli darowana jest cała przewidziana przez Boga kara, wówczas mówimy o odpuście zupełnym. Jeśli zaś kara jest jedynie zmniejszona, mamy do czynienia z odpustem cząstkowym. Odpust może zostać udzielony zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Dotyczy on oczywiście tylko chrześcijan. Każdy wierny ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego oraz cząstkowego dla samego siebie, jak i dla osób zmarłych poprzez wstawiennictwo. Nie można natomiast przekazać odpustu innym żyjącym. Odpust cząstkowy można otrzymać kilka razy dziennie, a odpust zupełny tylko raz w ciągu dnia.

Odpust zupełny – warunki

Warunki konieczne, wspólne dla odpustu zupełnego, jak i cząstkowego to bycie ochrzczonym, znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej sakramentalnej, bez nieodpuszczonego grzechu ciężkiego), posiadanie intencji uzyskania odpustu oraz wypełnienie we właściwy sposób i w określonym czasie wskazanych czynności. 

Warunki odpustu zupełnego to, oprócz powyższych, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, przyjęcie komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach papieskich. Komunia święta i modlitwa w intencjach papieskich powinny mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się wspomnianą już czynność związaną z odpustem. Jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest jednak to, by za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej, a po jednej Komunii Świętej i jednej modlitwie uzyskamy tylko jeden odpust zupełny.

Odpust zupełny za zmarłego

Od 1 do 8 listopada można zyskać codziennie odpust zupełny za:
– pobożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.

– bycie w stanie łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna.
– przyjęcie Komunii Świętej.
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

– wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

Ten odpust, może być ofiarowany tylko za zmarłych.

Jeżeli nie wypełnimy wszystkich warunków, odpust będzie tylko cząstkowy.

Wierny, który uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca i zyskuje orędownika w niebie. 
Prośmy o pokój dla świata i opamiętanie dla oprawców.