OGŁOSZENIA I NIEDZIELA ADWENTU 27.11 – 04.12.2022

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na spotkanie Pana. W tym tygodniu, I piątek i I sobota miesiąca, nie odkładajmy pojednania z Bogiem, na ostatnią chwilę, ponieważ w piątek i sobotę spowiadamy na rekolekcjach w innych parafiach. Zachęcamy do spowiedzi dzisiaj, i w czwartek podczas Godziny Świętej. Przypominamy, że istotą I piątków i sobót jest, komunia św. w tym dniu, a nie spowiedź. !!!
Dzisiejsza taca przeznaczone na Caritas – pomoc potrzebującym, a po Mszach św. puszka na Kościoły prześladowane.

• Dzisiaj na Mszę św. o 10.00 i spotkanie zapraszamy  kandydatów do bierzmowania kl. VIII i I szkoły średniej.
  • Zachęcamy do podejmowania postanowień adwentowych, do uczestnictwa w Roratach ku czci Maryi Niepokalanej w środy i soboty o godz. 6.30. Przynosimy świece i lampiony. W środy po Mszy św. zapraszamy dzieci na kanapki. Przynosimy ze sobą karteczki ze swoimi imionami i nazwiskami, będzie losowana figura Matki Bożej. Prosimy osoby starsze o pomoc w przygotowaniu śniadania.
  • W środę Nowenna do MB Jasnogórskiej o 17.00.
  • W tym tygodniu pierwszy: czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W czwartek od 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu – Godzina Święta, możliwość spowiedzi. W piątek od 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu.
  • W przyszłą niedzielę po Mszach 8.30, 10.00, 12.00 Stowarzyszenie „Po-Mocni” organizuje kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tchórzewie. Serdecznie zapraszamy.
  • Także w przyszłą niedzielę zbiórka do puszek – Pomoc Kościołowi na Wschodzie.
  • W ubiegłą niedzielę na inwestycje zebraliśmy 6865 zł. Wpłynęły także w ostatnim czasie ofiary indywidualne: bezimienne: 1000 zł. 200 zł. 100 zł. Bóg zapłać.
  • W zakrystii są już do nabycia świece wigilijne „Caritas” po 10, 15, 20 i okolicznościowa 30 zł. ofiary ze świec przeznaczone są na Caritas.
  • Rekolekcje w naszej parafii 9 – 11 XII.
  • W zakrystii do nabycia Ewangelia 2023 – rozważania na każdy dzień. Mały format – 15 zł. Duży format 25 zł.
  • Pan organista w tym tygodniu roznosi opłatki wigilijne:
    poniedziałek 10.00 –  Ługi Wielkie i Lipiny.
    wtorek            9.00 –  Borki Paduchy.
    środa            10.00 –  Borki Sołdy.
    czwartek         9.00 –  Borki Kosy.
    piątek            10.00 –  Jasionka
    sobotę           10.00 –  Borki Wyrki
  • Przypominamy, że łazienka w dzwonnicy nie jest palarnią, prosimy o pozostawianie po sobie porządku,  dziurki w pisuarach, nie są do zatykania papierem.
  • Zachęcamy do czytania „Echo Katolickie”: Państwo polskie otrzymuje od Kościoła znacznie więcej niż samo daje. O tym, jak Kościół wyręcza państwo w jego zobowiązaniach. Co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu? Służba innym stała się dla niej drogą do świętości. Kim była bł. Aniela Salawa i jak rozwija się jej kult? Cudowny Medalik sam w sobie nie zdziała cudów, ale przyjęty z wiarą może przemienić życie. Obecna sytuacja w Polsce przypomina czasy Targowicy. Czy rozumiemy, czym jest dzisiaj suwerenność? Co z zakupem węgla po niższej cenie? – w dziale „Region”. Dlaczego członkowie kół różańcowych powinni uczestniczyć w comiesięcznych zmiankach?

Co to jest odpust zupełny?

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone już co do winy. Jeżeli darowana jest cała przewidziana przez Boga kara, wówczas mówimy o odpuście zupełnym. Jeśli zaś kara jest jedynie zmniejszona, mamy do czynienia z odpustem cząstkowym. Odpust może zostać udzielony zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Dotyczy on oczywiście tylko chrześcijan. Każdy wierny ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego oraz cząstkowego dla samego siebie, jak i dla osób zmarłych poprzez wstawiennictwo. Nie można natomiast przekazać odpustu innym żyjącym. Odpust cząstkowy można otrzymać kilka razy dziennie, a odpust zupełny tylko raz w ciągu dnia.

Odpust zupełny – warunki

Warunki konieczne, wspólne dla odpustu zupełnego, jak i cząstkowego to bycie ochrzczonym, znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej sakramentalnej, bez nieodpuszczonego grzechu ciężkiego), posiadanie intencji uzyskania odpustu oraz wypełnienie we właściwy sposób i w określonym czasie wskazanych czynności.

Warunki odpustu zupełnego to, oprócz powyższych, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, przyjęcie komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach papieskich. Komunia święta i modlitwa w intencjach papieskich powinny mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się wspomnianą już czynność związaną z odpustem. Jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest jednak to, by za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej, a po jednej Komunii Świętej i jednej modlitwie uzyskamy tylko jeden odpust zupełny.

Odpust zupełny za zmarłego

Od 1 do 8 listopada można zyskać codziennie odpust zupełny za:
– pobożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.

– bycie w stanie łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna.
– przyjęcie Komunii Świętej.
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

– wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

Ten odpust, może być ofiarowany tylko za zmarłych.

Jeżeli nie wypełnimy wszystkich warunków, odpust będzie tylko cząstkowy.

Wierny, który uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca i zyskuje orędownika w niebie.

Prośmy o pokój dla świata i opamiętanie dla oprawców.